مزایا و معایب طلاق توافقی

فهرست مطالب

مزایا و معایب طلاق توافقی

فارغ از اینکه زن یا مرد در چه موقعیتی قرار دارند، پایان دادن به ازدواج فرایندی دشوار می‌باشد و حتی اگر هر دو طرف در مورد آن توافق داشته باشند، باز هم این تصمیم برای هیچکدان از آن‌ها آسان نخواهد بود . طلاق یکی از دشوارترین اتفاقات زندگی می‌باشد که بعضی افراد امکان دارد با آن در زندگی روبرو شوند و این تصمیم زمانی دشوارتر خواهد شد که پای فرزند در میان باشد.

با وجود این مشکلات، طلاق به صورت توافقی این امکان را برای زوجین فراهم کرده است که مراحل جدایی را آسان تر طی نموده و بتوانند به صورت مسالمت آمیز از یکدیگر جدا شوند و در این بین آسیب کمتری نیز به هر دو طرف وارد شود . در ادامه این مطلب با مزایا و معایب طلاق توافقی آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران

طلاق توافقی

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

مزایای طلاق توافقی

مزایای طلاق توافقی :

1- کم هزینه بودن طلاق توافقی

از مزایا و معایب طلاق توافقی می توان به مزیت کم هزینه بودن آن اشاره نمود. طلاق توافقی و بدون اعتراض تقریباً همیشه کم هزینه‌ترین روش طلاق می‌باشد که گرچه هزینه کم تنها مزیت آن نیز نیست. معمولا زمانی که زوجین توافق ندارند، چندین دادخواست در دادگاه به ثبت می‌رسانند و از وکیل در مدت زمان طولانی تری کمک می‌گیرند که می‌تواند بسیار پر هزینه باشد.

2- سرعت روند دادرسی از مزایا و معایب طلاق توافقی

همه می‌دانند که طلاق توافقی بسیار سریع است و پروسه آن قابل مقایسه با طلاق در دادگاه نمی‌باشد و یکی از مهم‌ترین دلایل رواج آن نیز همین است. بیشتر خانم‌ها و آقایان به این علت که این نوع طلاق ارزان‌تر می‌باشد، آن را انتخاب نمی‌کنند و اگر با چند نفر از آنها صحبت کنید خواهند گفت مهم ترین مزیت طلاق توافقی این است که سریع تمام  به پایان می‌رسد و فرد از فشار روانی سنگینی که در آن قرار دارد، راحت می‌شود.

برای کسب اطلاع از مدت زمان دقیق این نوع جدایی می‌توانید با وکلای عدالت علیان تماس بگیرید تا ضمن بررسی شایط شما، اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهیم.

بیشتر بخوانید : طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

طلاق توافقی

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

طلاق توافقی با صلح و آرامش

3- طلاق توافقی با صلح و آرامش

در طلاق توافقی زن و مرد هر دو راضی به جدایی می‌باشند و معمولا در مورد مسائل مالی هم شرایط منصفانه‌ای را ایجاد نموده‌اند و تا حدودی حقوق هر دو طرف در نظر گرفته خواهد شد. البته بهتر است برای طلاق توافقی از یک وکیل متخصص کمک بگیرید تا توافقی که به ضرر شما می‌باشد، شکل نگیرد که بعدها سبب پشیمانی شود. متاسفانه بیشتر افراد به قدری برای پایان دادن به زندگی عجله می‌کنند که از حق خود می‌گذرند و بعدها پشیمان خواهند شد. اگر از وکیل خبره کمک بگیرید نیازی به حضور شما برای طی روند دادرسی نخواهد بود.و این مسئله برای کسانی که پر مشغله‌اند و با روال کار آشنایی نیستند، مزیت بزرگی به حساب می‌آید. در ادامه به دیگر مزایا و معایب طلاق توافقی می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید : طلاق توافقی در دوران عقد

توافق حقوق و تکالیف  در مزایا و معایب طلاق توافقی

4- توافق حقوق و تکالیف  در مزایا و معایب طلاق توافقی

شاید تا به حال شنیده باشید که بسیاری از زوجین امکان دارد، سال‌ها پشس از تصمیم به جدایی با همسر خود بر سر حقوق و تکالیف زندگیان مشکل داشته باشند. در مقابل طلاق توافقی باعث می‌شود تا زن و شوهر خودشان بتوانند با صحبت به نتیجه برسند و طرفین هم راضی باشند .

به طور مثال ممکن است اولویت اول زن نگهداری از فرزند باشد و همچنین مرد هم توان پرداخت مهریه را نداشته باشد که در نتیجه این پیشنهاد را قبول می کند و به صورت توافقی از یکدیگر جدا خواهند شد .

5- احتمال صلح بعد از جدایی توافقی

طلاق توافقی یعنی هنگامی که زن و مرد در مورد اکثر چالش های زندگی به توافق رسیده‌اند، در نتیجه تنش و درگیری میان آن ها وجود ندارد. به علت این کاهش تنش و بی احترامی‌ها ممکن است زن و مرد بعد از چند سال بار دیگر به یکدیگر رجوع کنند .

در بیشتر موارد زن و مرد یکدیگر را دوست داشته و به علت همین علاقه در مورد حقوق و تکالیف خود به توافق خواهند رسید. در نتیجه امکان دارد، این علاقه پس از طلاق هم ادامه پیدا کرده و بیشتر سبب صلح زن و مرد خواهد شد .

بیشتر بخوانید : بخشنامه جدید طلاق توافقی 1401

طلاق توافقی

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

نگهداری از کودک و مزایا و معایب طلاق توافقی

6- نگهداری از کودک و مزایا و معایب طلاق توافقی

اگر زن و مرد در ارتباط با حقوق خود تکالیف و حتی فرزند به توافق برسند اختلاف آن‌ها کاهش یافته و در نتیجه تنش میان خانواده هم از بین خواهد رفت. در نتیجه طلاق توافقی فرزندان هم کمتر دچار آسیب شده و عصبی می شوند . اگر فرزندان متوجه طلاق توافقی و همچنین سازش میان مادر و پدرشان شوند، در نتیجه سلامت روانی آن ها حفظ شده و کمتر بعد از طلاق والدین خود آسیب می بینند .

7- عدم نیاز به حضور زوج در دفتر ثبت طلاق

در طلاق توافقی زوج هیچگونه اجباری جهت آمدن به محضر طلاق پس از صدور حکم عدم امکان سازش ندارد، برای رفع این مشکل باید شرط الزام به حضور زوج در دفتر ثبت طلاق را هم جز شروط متن توافقنامه طلاق قرار دهند یا از قاضی درخواست نمایند که این عنوان را هم در صدور حکم خود قید کند. حضور در محضر از تعهدات هر دو نفر می‌باشد در غیر اینصورت می‌توان از دادگاه درخواست الزام به حضور یافتن در محضر را درخواست نمود.

8- عدم نیاز به تشکیل پرونده‌های متعدد از مزایا و معایب طلاق توافقی

در حالت عادی دادخواست‌های متنوعی برای نفقه، مهریه، حضانت فرزندان، عدم تمکین، اجرت المثل، استرداد جهیزیه و … در دادگاه مطرح خواهد شد که در طلاق توافقی تماما با توافق طرفین حل و فصل می‌گردد. برای هر تصمیمی در خصوص طلاق توافقی ابتدا بهتر است از تمامی مزایا و معایب طلاق توافقی نیز آگاه باشید، از این رو در ادامه به معایب این عمل می پردازیم.

بیشتر بخوانید : وام طلا

طلاق توافقی

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

معایب طلاق توافقی

معایب طلاق توافقی :

1- پشیمانی پس از طلاق توافقی

بخاطر سرعت بالای طلاق توافقی، زوجین مجالی برای بررسی کامل مشکل خود ندارند. در بعضی موارد پس از طلاق اظهار پشیمانی نموده و می‌گویند:”ای کاش برای حل اختلافات و مشکلات‌مان همان ابتدا به سراغ طلاق نمی‌رفتیم و دنبال رفع آن مشکلات می‌گشتیم.” این نوع پشیمانی در طلاق توافقی از دیگر انواع طلاق‌ها بیشتر است. چرا که زوجین در شرایط روحی نامناسبی قرار دارند و خیلی عجولانه به این تصمیم تن می‌دهند.

حتی در بعضی از پرونده‌ها، خانواده های زوجین از این تصمیم بی‌اطلاع می‌باشند و زوجین بدون مشورت با خانواده یا وکیل طلاق توافقی از یکدیگر جدا می‌شوند. پس از ثبت طلاق و با فروکش کردن عصبانیت‌شان، بسیاری از زوجین از تصمیم به طلاق توافقی دچار پشیمانی خواهند شد، که این خود یکی از معایب طلاق توافقی می‌باشد.

2- عدم آمادگی زن و مرد برای شروع مرحله جدیدی از زندگی

علت دیگری که در اقدام فوری برای جدایی در طلاق توافقی وجود دارد، عدم آمادگی زن و شوهر برای جدایی و پایان دادن به زندگی متاهلی می‌باشد. پیش از اینکه زوجین فرصت یابند تا خود را برای چنین شرایطی آماده کنند، خیلی سریع طلاق می‌گیرند. در صورتی که در دیگر طلاق‌ها، به دلیل طولانی‌تر شدن مراحل روند دادرسی، افراد تا طی شدن پروسه طلاق فرصت این را دارند تا خودشان را برای شرایط جدید زندگی آماده نمایند اما در طلاق توافقی این فرصت وجود ندشته و افراد خیلی زود وارد مرحله جدیدی از زندگی خواهند شد.

در این شرایط اگر زن و مرد فرزند مشترکی داشته باشند، او بدون آمادگی و در مدت زمان کم از نعمت داشتن خانواده‌ای با وجود پدر و مادر محروم شده و در صورتی که زیر سن قانونی باشد مجبور می‌شود تنها یکی از والدین را برای زندگی انتخاب کند و این شوک بزرگ برای فرزندان در مدت کم و بدون آمادگی آن‌ها رقم می‌خورد و امکان دارد، آسیب‌های جبران ناپذیری بر روحیه فرزندان بگذارد.

تصمیم گیری از روی احساس از مزایا و معایب طلاق توافقی

3- تصمیم گیری از روی احساس از مزایا و معایب طلاق توافقی

یکی دیگر از مزایا و معایب طلاق توافقی این می‌باشد که گاهی اوقات تصمیم افراد برای انجام این کار ، عجولانه و ناشی از احساسات مدیریت نشده می‌باشد. به این معنی که  گاهی اوقات، افراد آن قدر از هم عصبانی هستند که برای اینکه در دادگاه دائماً با یکدیگر روبرو نشوند و هر چه زودتر خود را از این ازدواج خلاص کنند، حاضر می شوند هر طور که امکان دارد به توافق رسیده و جدا شوند.

در حالی که در هنگام عدم توانایی زن و مرد در مدیریت احساسات خود، این امکان وجود دارد که آن‌ها نتوانند منطقی و آینده نگرانه تصمیم بگیرند و پس از طلاق نیز از توافقاتی که کرده‌اند پشیمان شوند، چرا که آن ها به علت اینکه در شرایط روحی مناسبی قرار ندارند، خیلی سریع تصمیم گرفته اند.

طلاق توافقی

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

دلایلی که زوجین در طلاق توافقی مطرح کرده اند

دلایلی که زوجین در طلاق توافقی مطرح کرده اند

در طلاق توافقی مهم ترین دلایل زنان جهت طلاق موارد زیر می‌باشد.

 • فحاشی و ضـرب وشتم همسر
 • ناسازگاری با همسر
 • حس تنفر از همسر
 • توجه نکردن مرد به خواسته های زن
 • دخالت خـانواده همسر در زندگی زن و شوهر
 • عـدم تحمل اخلاق همسر و لجبازی های او

مردان هم دلایل خود را برای طلاق توافقی به شکل زیر بیان کرده اند:

 • عدم علاقه به همسر
 • بدبینی مرد به زن
 • عدم تمکین
 • مستقل نبودن زن و وابستگی او به خانواده اش
 • دخالت اطرافیان در زندگی
 • ناآگاهانه بودن ازدواج زوجین

طلاق توافقی

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایا و معایب طلاق توافقی می‌توانید با ما تماس بگیرید تا تمامی احتمالات را پیش رویتان قرار دهیم.

شماره تماس موسسه وکلای عدالت علیان : 09192057820

راه های ارتباطی :

مقالات اخیر :

جمعی از وکلای مجرب پایه یک دادگستری با بیش از 10 سال سابقه وکالت حرفه‌ای با تخصص و تجربه در زمینه پرونده‌های مرتبط با کلیه دعاوی حقوقی، کیفری و خانواده، طلاق و… گرد هم آمده‌اند و آماده ارائه خدمات تخصصی اعم از مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تهران، کرج و هموطنان خارج از کشور می‌باشند.